Макарони, пилешко месо и додаток фант од печурки. Овие три состојки го кријат одговорот како на брзина да приготвите вкусен ручек за целото семејство. Комбинација која мора да ја направите во прва прилика.

Фантастични макарони во сос од печурки

Подравка - лого

By Мигусто Published: April 16, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 25 mins
  • Ready In: 40 mins

Макарони, пилешко месо и додаток фант од печурки. Овие три состојки го …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на пилешкото месо1.Пилешкото месо исечкајте го на коцки. На малку маслоно масло, запржете го. Зачинете со по вкус.
  2. Сварени макарони2.Интегралните макарони сварете ги според упатството на кесичката. Исцедете ги и ставете ги во тава за печење.
  3. Подготовка на сосот од печурки3.Подгответе го сосот од печурки. Содржината од вреќичката на Фантот – сос од печурки сипете ја во 300 мл млака вода. На оган матете се додека не зоврие.
  4. Подготвен сос од печурки4.Сосот од печурки гответе го на оган неколку минути со непрекинато мешање се додека не стане малку погуст.
  5. Сипање на сосот од печурки5.Во тавата за печење, врз макароните, истурете го пилешкото месо а одозгора сипете од сосот.
  6. Макароните спремни за печење6.По желба, одозгора наросете со рендан пармезан и печете ги макароните во загреана рерна, на 220 степени, околу 20 до 25 минути.
  7. Сервирани Фант-астични макарони7.Фантастичните макарони оставете ги малку да се оладат и сервирајте ги. Добар апетит!