Нашиот фантастичен рецепт за оваа недела обединува три од нашите омилени состојки: тесто, месо и ФАНТ. Што мислите, како излегоа овие супер кошнички и колку време им требаше за да исчезнат?? Одговорот на ова прашање е: мноооооогу малку 🙂

ФАНТастични полнети кошнички од месо

By Мигусто Published: June 23, 2013

  Нашиот фантастичен рецепт за оваа недела обединува три од нашите омилени …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Белото месо исече го на ситни парчиња, посипете го со ФАНТ мешавината, по желба наросете црн пипер и оставете го месото да се маринира барем половина час. наштети.
  2. 2.Од брашното, јајцето, квасецот, солта, маслото и шеќерот замесете средно меко тесто. Оставете го околу 1 час да стаса или се додека тестото двојно не се зголеми.
  3. 3.Во загреана тава ставете го путерот, додадете го исечканиот кромид и лук и кратко пропржете. Потоа додадете го оцетот балсамико и пржете се додека не испари скоро целата течност. Испржениот кромид и лук тргнете ги настрана, а во истата тава додадете го маринираното бело месо и пржете се додека месото малку не зарумени. Испржено месо измешајте го со запржениот и лук.
  4. 4.Стасаното тесто повторно кратко замесете го и поделете го на 18 еднакви топчиња. Секое топче треба да тежи околу 40-50 г. Топчињата расукајте ги во форма на круг. Во средината на секој круг ставете од филот и затворете ја кошничка така што горниот дел да биде отворен.
  5. 5.Вака припремените кошнички,наредете ги врз хартија за печење и оставете ги 10-тина минути да се одморат. Печете ги во загреана рерна на 200 степени, околу 15-тина минути или се додека горниот слој не зарумени. Испечени, со помош на четка, премачкајте ги со малку масло.
  6. ФАНТастични полнети кошнички од месо6.Доколку имате модли за мафини, можете нив да ги искористите така што направениот круг ставете го во вдлабнатината на модлата, но при тоа мал дел од тестото треба да излегува над работ на модлата. Во средината ставете го филот и со помош на рака подзавиткајте го вишокот тесто. Добар апетит!