Иако сега не е сезоната за сарми од зелка, Лилјана има супер рецепт и совет за вас: доколку немате листови од расол зелка, тогаш земете поголема пресна зелка, издвојте ги листовите и попарете ги со врела вода во која сте ставиле лимонтус или оцет.

ФАНТастични сарми од зелка

By Лилјана Илиева Published: June 22, 2013

  Иако сега не е сезоната за сарми од зелка, Лилјана има супер рецепт и …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Измешајте ги сите состојки - месото, ситно сецканиот кромид, јајцето, сецканиот лук, оризот и запржената на коцки исечена сланина.
  2. 2.Додадете ја фант мешавината и повторно добро измешајте. Колку фил ке ставите зависи од самата големина на листовите.
  3. 3.Мотајте ги листовите притоа добро стегнувајки ги. Редете во садот во кој ке ги варите.
  4. сарми со фант 14.Залијте со 2 л. вода и ставете на тивко да се вари околу 2-3 часа.
  5. сарми со Фант35.Запршка: На зејтин испржете една лажица брашно. Од водата во која се вари сармата одцрпете и разредете го брашното, вратете во тенџерето, протресете го и нека се вари уште кратко време.
  6. сарми со Фант36.Покријте ги сармите со помало чинивче кое ке спречи да истите се подигнат.