Кој еднаш пробал, посакал повторно!

Фантастично Дебарско тавче гравче Recipe

By Драга Коларовска Published: June 21, 2013

  Кој еднаш пробал, посакал повторно!

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Се ставаат во еден сад гравот и водата да вријат. Во друг сад настрана се замесуваат меленото месо и Фантот за ќофтиња и се оставаат во фрижидер да отстојат половина час.
  2. 2.Откако водата во гравот ќе изврие, се става потпршка од брашното, маслото и малце црвен пипер и се истура врз гравот.
  3. 3.На страна ги пржиме ќофтињата во посебна тава на тивок ган. Го истураме гравот во глинена тава, а потоа ги додаваме ќофтињата во гравчето.
  4. 4.Печеме на 300 степени околу половина час. Го сервираме со црвено вино.