Лешник кој се топи во уста. Сево ова дополнето со вкус на млечно чоколадо. Ви доаѓа да ја лапнете дури и лажичката.  Десерт кој мора да го приготвите и вие да уживате во задоволството кое го нуди.

Фондан од лешник

By Тетка Биберче Published: March 22, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 25 mins

Лешник кој се топи во уста. Сево ова дополнето со вкус на млечно чоколадо. …

Ingredients

Instructions

  1. Растопено чоколадо и путер1.Во сад, на пареа, растопете го путерот со чоколадото.
  2. Јајца и чоколадо2.Во друг сад, со миксер, изматете ги јајцата со шеќерот и додадете го скробот. Двете смеси помешајте ги и додадете ги целите лешници.
  3. Смеса спремна за печење3.Садот за печење намачкајте го со путер и брашно. Смесата истурете ја во плехот и печете 10 до 15 минути на 160 степени во загреана рерна или се додека не фати корупка.
  4. Спремно за јадење4.Испечениот фондан послужете го оладен.