Тестенини во било која комбинација и време. Секогаш се добар избор на брзо ручече, кога се нема многу време а ви се јаде нешто вкусно. За денес предлагам фусили со брокула и туна. Совршенство…

Фусили со брокула и туна

By Тетка Биберче Published: February 15, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 25 mins
  • Ready In: 35 mins

Тестенини во било која комбинација и време. Секогаш се добар избор на …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Кромидот и пиперката (измиена и исчистена од семки) исечкајте ги на ситни парченца. Во тава, на малку загреано масло, ставете ги и пржете ги неколку минути т.е. се додека кромидот не омекне.
  2. 2.Во истата тава, додадете ја туната во парчиња, промешајте и пржете ги сите состојки уште неколку минути.
  3. 3.Брокулата разделете ја на мали парченца, измијте ја и ставете ја во сад со зовриена и посолена вода. Обарете ја неколку минути, па исцедете ја и додадете ја во тавата со туната.
  4. 4.Во истата вода, ставете ги тестенините да се варат според упатството на пакетчето. Исцедете ги и додајте ги во тавчето со останатите состојки. Убаво промешајте за да се поврзат сите состојки, па сервирајте.