За денешниот ручек ви го предлагаме овој многу брз, многу вкусен и многу евтин рецепт (чини само околу 100 денари за 4 лица) кој ни го испрати нашата драга читателка Долорес Кашуба Петров. Едно е сигурно, со вкусот и мирисот ова јадење ќе Ве одведе на море :). Уживајте во овој прекрасен ден!

Фусили со сос од маслинки

By Долорес Кашуба Петров Published: June 19, 2012

  За денешниот ручек ви го предлагаме овој многу брз, многу вкусен и многу …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.1 пакување на шарени, а може и обични макарони се варат спрема упатството кое е дадено на нив и се оставаат уште 10 мин. во истата вода за убаво да набабрат. Потоа се цедат.
  2. 2.На зејтинот се пржи сецканиот кромид, се додава лукот.
  3. 3.Кога е убаво стаклено испржен се додаваат сецканите маслинки и пак на умерен оган се пропржува.
  4. 4.Се додава доматното пире, магоносот, нането,биберот, морското оревче, ливчињта од ловор и се убаво се запржува.
  5. 5.На крајот се додава шеќерот, се промешува и се трга од оган.
  6. 6.На исцедените макарони поливаме од сосот и послужуваме.
  7. 7.Може над нив да се изренда и сирење, ако сакате.