Тестенини печени во модли за мафини, креативно решение за разбивање на монотонијата во кујната. Ние употребивме фусили, вие можете да пробате и со некој друг тип на тестенини. Како и да е вкусот е совршен.

Фусили мафини

By Гастронаут Published: September 18, 2012

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 35 mins

Тестенини печени во модли за мафини, креативно решение за разбивање на …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на бешамелот1.Тестените сварете ги. Во меѓувреме подгответе го бешамел сосот. Со сад ставете путер, растопете го, а потоа додете една лажица брашно. Постојано мешајте. Додадете го млекото и на крај изренданиот кашкавал.
  2. Мешање на бешамелот со фусилите2.Бешамел сосот додадете го на сварените фусили кои предходно добро се исцедени. Промешајте за да бешамелот добро ги покрие тестенините. Подгответе ги модлите. Можете да ги премачкате со малку путер.
  3. Полнење на модлите3.Загрејте ја рерната на 250 степени. Со лажица наполнете ги модлите. Одозгора наросете кашкавал.
  4. Спремни за дегустација4.Печете до до 15 минути, додека мафините не добијат златно -кафена боја. Оставете ги да се оладат пет минути, а потоа сервирајте ги.