Традиционално шпанско предјадење особено популарно во потоплите месеци. Сепак тоа не е причина да не си направите вкусна доматна супа која освен што ќе ве освежи, ќе ви ја обезбеди повеќе од потребната доза витамини.

Гаспачо

By Гастронаут Published: November 6, 2012

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 0 min
  • Ready In: 10 mins

Традиционално шпанско предјадење особено популарно во потоплите месеци. …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Одстранете ја кората од стариот леб. Средишните парченца натопете ги во малку млака вода да омекнат. Налијте маслиново и зачинете.
  2. 2.Исчистениот и излупен домат изблендирајте го. Додадете ја излупената краставица, пиперката иситнетото лукче, кромидот и изблендирајте.
  3. 3.Потоа ставете го лебот, додадете малку оцет. Повторно избледнирајте. По желба можете да додате вода во зависност колку сакате гаспачото да биде густо.
  4. 4.Оладете го гаспачото во фрижидер, а потоа сервирајте го со додаток од свежи ливчиња босилек и ситно исчекан домат. Одозгора капнете малку маслиново масло.