Ако сте љубител на домашен сендвич тогаш ова е правото лепче со кое може да си го подготвите. Иако навидум изгледаат тешки за подготовка, овие гиро пити се подготвуваат многу едноставно. А, откако еднаш ќе ги пробате, верувајте ќе станат вашите омилени.

Гиро пита

By Тетка Биберче Published: February 27, 2014

  • Prep: 40 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 1 hr 50 mins

Ако сте љубител на домашен сендвич тогаш ова е правото лепче со кое може …

Ingredients

Instructions

  1. Тесто за гиро пита1.Од состојките за подготовка на гиропитито, замесете убаво, фино тесто. Покријте го и оставете го на топло место да нарасне.
  2. Тесто поделено на 4 топчиња2.Стасаното тесто поделете го на 4 дела и формирајте топчиња.
  3. Расукано топче3.Секое топче расукајте го во круг (не премногу тенок) и ставете го врз мрсна хартија.
  4. Расукани топчиња4.Постапката повторете ја и со останатите топчиња.
  5. Наредени расуани крукчиња5.За да не се залепат, помеѓу секој расукан круг ставете парче мрсна хартија. Вака спремни, покријте ги со крпа и оставете ги повторно да нараснат (барем поливна на час на топло место).
  6. Испечена гиро пита6.Тавата за печење превртете ја наопаку, ставете ја во рерна на 200 степени и оставете ја добро да се загрее.
  7. Испечена гиро пита 27.Внимателно, расуканите нараснати крукчиња, ставете ги врз загреаната тава и печете ги 7-8 минути или се додека фино не нараснат и добијат златникава боја.