Со чај, кафе или чаша млеко. Слатки грахам крекери кои се топат во уста. Идеални за појадок или попладневна закуска. Рецептот е многу едноставен затоа не двоумете се. Уште денес направете ги и почестете се!

Грахам крекери

By Тетка Биберче Published: October 3, 2012

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 30 mins

Со чај, кафе или чаша млеко. Слатки грахам крекери кои се топат во уста. …

Ingredients

Instructions

  1. Тесто за грахам крекери1.Во сад измешајте го путерот со шеќерот. Додајте јајце и мед и добро измешајте. Содата растворете ја со 2 лажици вода и додадете ја во смесата. Додадете ги и брашната и мешајте се додека не добиете компактна смеса.
  2. Расукано тесто2.На набрашнета површина, расукајте го тестото во форма на правоаголник со дебелина од околу 5-6 мм. Со нож сечете мали правоаголничиња и боцнете ги со виљушка.
  3. Испечено и исечено тесто3.Печете во загреана рерна на 180 степени околу 10-12 минути или се додека не добијат златно кафена боја. Додека се уште топли, одвојте ги и оставете ги да се оладат.