Чај од брусница и неколку граноли бисквити со јаткасто овошје за појадок или за ужина на работа. Комбинација која совршено одоговара и се надеваме дека ќе ви се допадне. Наш совет е секогаш да правите дупла доза и да ги почестите и колегите на работа со овие бисквитчиња.


За подготовка на вкусни рецепти потребни се квалитетни продукти, затоа ние ги користевме производите на Виталиа

Гранола бисквити

By Мигусто Published: April 18, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 30 mins

Чај од брусница и неколку граноли бисквити со јаткасто овошје за појадок …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на гранола бисквити1.Муслите измелете ги во машинка за мелење кафе или во блендер. Во поголем сад, измешајте ги заедно со брашното во кое сте го додале прашокот за пециво со малку сол и додадете го кафениот шеќер.
  2. Тесто за бисквити2.Во смесата додадете го медот и мешајте се додека целосно не се растопи. Ставете лажица таан, малку вода и масло. Мешајте се додека не добиете фина компактна смеса.
  3. Топчиња гранола бисквити3.Со помош на лажица, земајте од тестото, направете топчиња и ставете ги во тава за печење, обложена со хартија. Топчињата нежно притиснете ги.
  4. Гранола бисквити4.Печете во загреана рерна, на 180 степени, околу 10 минути. Испечените бисквити оставете ги добро да се оладат пред да ги сервирате. Забелешка: Од овие состојки излегуваат околу 25 бисквити.