Оваа идеја ми дојде случајно, бидејќи правев ќофтиња со помалку месо, па ми остана од Фант мешавината за ќофтиња. Решив да пробам нешто поинакво, и верувајте, ќофтињата со месо ми останаа, а овие исчезнаа додека трепнеш. Пробајте ги, навистина се ФАНТастични!

Гурмански ќофтиња

By Елена Ефтоска Published: June 13, 2013

  Оваа идеја ми дојде случајно, бидејќи правев ќофтиња со помалку месо, па …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Изрендајте го компирот и кашкавалот, а сланината исечете ја на ситни коцки. Магдоносот исто така ситно исецкајте го и додадете го во смесата.
  2. 2.Фант мешавината потопете ја со малку вода (да ја покрие) и оставете ја да постои 3-4 минути.
  3. 3.Додадете ја Фант мешавината и јајцето во смесата и се добро измешајте. Со раце обликувајте ќофтиња и добро извалкајте ги во лебни трошки (јас користев домашни).
  4. 4.Пржете ги ќофтињата по неколку минути од секоја страна на умерен оган.