Има ли нешто подобро од домашно приготвен сок, особено со боровници кои се одличен ивор на витамини. Нашата пријателка Наташа ни испрати еден супер рецепт, кој мора и вие да го приготвите. Верувајте овој сок ќе им се допадне на целото ваше семејство.

Густ сок од боровници

By Наташа Алексовска Published: October 10, 2013

  Има ли нешто подобро од домашно приготвен сок, особено со боровници кои …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Боровници измијте ги, добро изгмечете ги и налејте ги со 700 мл. вода и додадете лимонтус.
  2. 2.Оставете ги 24 часа со повремено мешање.
  3. 3.Потоа процедете ги, а течноста ставете ја во сад за готвење.
  4. 4.Во течноста додадете шеќер и добро промешајте и оставете да се шеќерот да се растопи.
  5. 5.Кога ќе се растопи шеќер, сокот сипете го во флаши и херметички затворете ги. Служете го измешано со вода.