Диетални, вегетаријански шпагети… Се во знак на здраво, вкусно и брзо.. Добар апетит!

Интегрални шпагети со печурки

By Мартина Пановска Published: June 11, 2013

  Диетални, вегетаријански шпагети... Се во знак на здраво, вкусно и брзо.. …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Печурките и кромидот ги сечеме на листови. Го запржуваме кромидот се додека не зарумени па ги додаваме печурките. Ставаме по вкус сол, црн бибер и малку оригано. Пржиме околу 5 до 10 минути за да испари течноста која ја пуштија печурките. Додаваме една лажица павлака.
  2. 2.Фантот го мешаме со вода и го истураме врз печурките. Вариме неколку минути.
  3. 3.Во длабоко тенџере со сол, ги вариме шпагетите според упатството на паковањето. Кога се сварени, ги процедуваме, измиваме со ладна вода и ги сервираме во чинија.
  4. 4.Врз шпагетите истураме од подготвениот сос, а по желба ставаме и пармезан. Шпагетите с е подготвени за јадење.
  5. 5.Од оваа доза, јас подготвив јадење за мене и маж ми, значи за четворочлена фамилија потребна е дупла доза.