Топло или ладно, ова лепче со интензивен вкус и мирис на лук е уживање за сите сетила….

Интегрално лепче со лук кое не се меси

By Тетка Биберче Published: November 30, 2012

  • Prep: 45 mins
  • Cook: 45 mins
  • Ready In: 1 hr 30 mins

Топло или ладно, ова лепче со интензивен вкус и мирис на лук е уживање за …

Ingredients

Instructions

  1. Лукче спремно за печење1.Лукчето завиткајте го во алуминиумска фолија и печете го во рерна на 180 степени околу 30 минути или се додека лукчето не стане меко.
  2. Изгмечен лук2.Оставете го малку да се олади, излупете го и со помош на виљушка изгмечете го.
  3. Мешање на брашното3.Во пластичен сад, ставете го брашното, водата, шеќерот, солта и квасецот. Додадете го и изгмечениот лук и со дрвена лажица се замешајте неколку пати се додека сите состојки не се соединат.
  4. Стасано брашно4.Го покриваме со крпа и го оставаме тестото да отстои од 14-18 часа. Доколку е премногу топло, тестото слободно ставете го во фрижидер.
  5. Давање на форма на лебот5.Внимателно, тестото префрлете го на набрашнета со крпа со пченкарно брашно и од тестото формирајте долгнавеста форма (со нежно превиткување на тестото). Завиткајте го во крпа и оставете го повторно да нарасне (од 30 минути до 2 часа).
  6. Спремно за печење6.Вклучете ја рерната на 230°C и садот за печење (кој мора да има поклопец) ставете го добро да се загрее. Со помош на крпата, тестото префрлете го во садот.
  7. Испечено лепче7.Печете 30 минути со поклопец а потоа уште 15 минути со отворен поклопец за лепчето да ја добие златно кафената рустична боја.