Идеално коктелче за овие ладни утра. Јаболко со цимет, зелен чај и малку ликер. Топол напиток како замена за кафе или шолја чај. На здравје…

Jаболков коктел

By Гастронаут Published: December 10, 2012

  Идеално коктелче за овие ладни утра. Јаболко со цимет, зелен чај и малку …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Јаболката излупете ги. Ставете ги во соковник. Сокот од јаболко заедно со циметот и кесичката зелен чај загрејте ги во сад до точка на вриење.
  2. 2.Во чаша ставете мед, исцедете лимон и по желба додадете некој ликер по вкус. Убаво промешајте.
  3. 3.Сервирајте го коктелот во чаша, додавајќи малку од зачинетиот сок од јаболка со додавање по една лажичка од екстрактот од мед, лимон и ликер.