Направете нешто необично, декоративно и што е најважно, многу вкусно. Дозата е четири особи, по една „Импресија“ за секого, но ако некој е гурман може и повеќе. Добар апетит!

Јајца „Импресија“

By Мама Лиле Published: August 24, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 25 mins

Направете нешто необично, декоративно и што е најважно, многу вкусно. …

Ingredients

Instructions

  1. Сланина1.4 калапи (модли за мафини) се премачкуваат со тенок слој путер и се обложуваат со сланината.
  2. Пржен2.Кромидот се сечка на тенки полукругови, се меша со сечаниот лук, се додава малку сол, масло и се пржи се додека кромидот стане прозрачен. Се става ¼ од кромидот врз сланината.
  3. Сирење и спанаќ3.Спанаќот се попарува со зовриена вода, се остава неколку минути да омекне, се цеди и се дели на 4 дела. Се става ¼ од спанаќот врз кромидот и едно парче издробено сирење.
  4. Додавање на јајце4.Врз сирењето се крши едно јајце. Така приготвените калапи се печат во загреана рерна на 180 степени, околу 10 минути или се додека јајцето се испече.
  5. Јајца „Импресија“ - пресек5.Во секој калап се додава парче кашкавал, се враќаат во рерна уште неколку минути додека кашкавалот се растопи. Јајцата „Импресија“ извадете ги од калапите и послужете ги.