Уште еден необичен рецепт за колач кој потекнува од Естонија а ни го испрати нашата пријателка Валентина Крстевска. Основната состојка е несолен флипс, но сепак доколку неможете да го најдете, може да употребите било какви крцкави житарици, но внимавајте и тие не треба да бидат засладени, бидејќи поради карамелите овој колачот е доволно благ.
[sws_scrollable_basic columns=”3″] [/sws_scrollable_basic]

 

Карамел колач со флипс

By Валентина Крстевска Published: September 22, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 25 mins

Уште еден необичен рецепт за колач кој потекнува од Естонија а ни го …

Ingredients

Instructions

  1. 1.На тивок оган се растопува путерот со карамелите.
  2. 2.Се тргнува садот од огнот, се додава флипсот и смесата убаво се меша за да се изедначи.
  3. 3.Колачот треба да се префрли во долгнавест калап убаво премачкан со путер. Одозгора смесата убаво се притиснува со нож за да стане позбиена.
  4. 4.Се остава да се стегне 2-3 часа.Се послужува со кафе,чај....