Семејтвото на Мигусто кувари расте секојдневно. Најновиот член на нашата дружина е Славица Наумовска која ни прати одличен рецепт за домашни кифлички. Фотографија за мерак, вкус за паметење.

Кифлици ала Славица

By Славица Наумовска Published: March 12, 2013

  Семејтвото на Мигусто кувари расте секојдневно. Најновиот член на нашата …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во поголем сад измешајте ги сите состојки за подготовка на тестото. Замесете средно меко тесто и оставете го да одстои околу еден час.
  2. 2.Откога ќе нарасне поделете го тестото на 4 топки и секоја расукајте ја во голем круг.
  3. 3.Со омекнат путер намачкајте ја кората, ставете од филот со урда или пак со обарен спанак помешан со урда и исечете на осум парчиња.
  4. 4.Од парчињата завиткајте кифлички. Потоа наредете ги во подмачкан плех со путер. Одозгора секоја кифла намачкајте ја со разматена белка и поросете ја со ким или сусам.
  5. 5.Печете во добро загреана рерна на 210 степени, околу 30 мин. Моја препорака е да уживате во овие кифли со часа јогурт.