Еве еден специјален десерт од пожолтените тетратки со рецепти на нашите баби. Во овие августовски денови за своите најмили го подготви Ана Марија Милосављевиќ. Рецептот не е баш едноставен и бара добро снаоѓање во кујната, но навистина вреди да се потрудите. Уживајте во уникатниот вкус на овој десерет!

Кнедли од компири

By Ана Марија Милосављевиќ Published: August 14, 2013

  • Prep: 30 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 60 mins

Еве еден специјален десерт од пожолтените тетратки со рецепти на нашите …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Компирот се вари во лушпа. Кога е готов, се лупи и се пасира. Се додава 50 грама путер (маргарин), 1 лажица сол, 1 лажица шеќер, 500 грама брашно, 2 јајца и се меси (со миксер).
  2. 2.Во меѓувреме во длабоко тенџере се варат 3 литри вода. Со голема лажица се вади тестото, во средината се става половина слива, со малку цимет или џем од кајсии. Се обликуваат кнедли и се ставаат во врелата вода. Готови се кога ќе испливаат на површината.
  3. 3.На малку масло се пропржува презлата, а кнедлите, што ги вадите со лажица-цедалка, уште топли, ги валкате. Презлата треба да има златно-кафена боја. Готовите кнедли ги редите во голема чинија.
  4. 4.Пред да се послужат се посипуваат со шеќер и со цимет. Уживајте во уникатниот вкус на овој десерет!