Ако ви е здодеано да ги подготвувате компирите на класичен начин, тогаш експериментирајте малку. Пробајте го нашиот начин за подготвување на коцкасти компирчиња на пример. Супер!

Коцкасти компирчиња

By Гастронаутка Published: January 21, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 1 hr 10 mins
  • Ready In: 1 hr 25 mins

Ако ви е здодеано да ги подготвувате компирите на класичен начин, тогаш …

Ingredients

Instructions

  1. мешање на сите состојки1.Компирите добро измијте ги (не мора да ги лупите) и исечкајте ги на мали коцки (1х1 см). Потоа, во подлабок сад ставете ги сите состојки и добро измешајте.
  2. подготвено за печење2.Тавчето за печење премачкајте го со тенок слој масло (не треба многу). Ставете ја смесата и покријте ја добро со алуминиумска фолија, а потоа печете на 180 степени околу 45-50 минути.
  3. делумно печено3.Извадете го тавчето и отстранете ја фолијата. Додадете уште малку рендан кашкавал или ситни парченца сланина одозгора и печете без фоилја уште 20-тина минути. Пред да го послужите компирот, попрскајте го со уште малку сецкани млади кромидчиња.