Вкусни и брзи ќофтиња од соја кои во комбинација со компир салата или нешто слично, и Фант како додаток за правење на ќофтињата, се одличен избор за ручек.

Кофтиња од соја

By Зорица Поповска Published: June 5, 2013

  Вкусни и брзи ќофтиња од соја кои во комбинација со компир салата или …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Сојата оставете ја во топла вода барем 15 минути за да набубри и омекне и исцедете ја но не премногу. Додадете ја кесичката фант.
  2. 2.Кромитчето и лукчето исечете ги ептен ситно и нив додадете ги во сојата. Ставете малку мелена црвена пиперка.
  3. 3.Обликувајте ги ќофтињата, извалкајте ги во малку брашно и печете ги во рерна околу 30 минути