Не само што се вкусни туку се и декоративни и дефинитивно ја разубавуваат трпеза. Сервирајте ги како мезе со некој добар пијалок или како предјадење прудружено со салатка и мевце. Епа, добар апетит!

Ќофтиња од урда

By Мама Лиле Published: December 18, 2012

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 30 mins

Не само што се вкусни туку се и декоративни и дефинитивно ја разубавуваат …

Ingredients

Instructions

  1. Сите состојки за ќофтиња1.Во сад измешајте ја урдата заедно со брашното, јајцето, лукчето и зачините.
  2. Формирани топчиња2.Од смесата, со рака, формирајте топчиња или мали плескавици.
  3. Извалкани во презла топчиња3.Секое топче извалкајте го во презла.
  4. Пржење на ќофтињата4.Пржете ги во загреана масло неколку минути или се додека не добијат златно кафена боја.
  5. Испржени кофтиња5.Во смесата може да се додадат зачини по желба, а дури може и ситно сечкана пропржена сланина. Ако урдата не е многу сува, тогаш треба да се зголеми дозата на брашното.