Нема некој кој ќе одбие штотуку испечени ќофтиња со кашкавал. Деликатес кој ги мами сите сетила. Рецептот е  на нашата драга пријателка Славица Џорџ, модератор на групата Македонската кујна, некогаш и денес.

Ќофтиња со кашкавал

By Славица Џорџ Published: February 17, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 40 mins

Нема некој кој ќе одбие штотуку испечени ќофтиња со кашкавал. Деликатес …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во поголем сад ставете ги сите состојки за подготовка на ќофтињата. Во меленето месо додадете ги изренданите компири и исечканиот кромид.
  2. 2.Ставете брашно, зачини, јајце, презла и пециво. Добро промешајте и замесете. Смесата оставете ја во фрижидер на неколку часови.
  3. 3.Обликувајте ќофтиња, а на средина на секое од нив напревете длабина која ќе ја поните со фил од 100 г кашкавал и едно јајце.
  4. 4.Тавата премачкајте ја со масло за готвење. Наредете ги ќофтињата и прекријте ги со фолија. Печете ги во добро загреана рерна на 200 степени околу 20 минути. Потоа одстранете ја фолијата и печете уште 10 тина минути.