Смесата за ќофтиња беше навистина едноставна за користење и морам да признаам дека ќофтињата излегоа супер. Ги снема за 5 минути 🙂

Ќофтиња со млади компири

By Елена Ефтоска Published: May 22, 2013

  Смесата за ќофтиња беше навистина едноставна за користење и морам да …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Подгответе ја содржината на Фант ќесичката според упатството. Додадјте го меленото месо и добро измешајте.
  2. 2.Изрендајте го кромидот и додајте го во смесата со мелено месо. Измешајте.
  3. 3.Добро измијте ги младите компири и ставете ги да се печат во тавче врз хартија за печење. Ставете им малку масло и зачини по желба и печете ги околу 30 мин. во загреана рерна на 200 степени.
  4. 4.Околу 10 минути пред да ги извадите компирите почнете да ги пржите ќофтињата. Направете топче од смесата и малку сплескајте го. Пржете во загреано тавче на не многу масло.