Идеален момент да го пробате овој прекрасен медитерански коктел со шмек на лаванда. Направете поголема доза повикајте си друштвенце и уживате во топлото лето. Ако сте покрај море, тогаш уште подобро.

Коктел од лимон и лаванда

By Гастронаут Published: April 28, 2013

  Идеален момент да го пробате овој прекрасен медитерански коктел со шмек …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во мал сад ставете ја водата, шеќерот и цветовите од лаванда. На тивок оган гответе додека шеќерот не се растопи.
  2. 2.Почекајте уште некоку минути за сирупот да добие на густина. Тргнете го садот од оган и оставете го сирупот убаво да се олади.
  3. 3.Потоа процедете го и ставете го во фрижидер. Ќе добиете околу 200 мл сируп колку што ви е потребно за овој коктел.
  4. 4.Во чаша ставете ја дозата џин, лимоновиот сок и сирупот од лаванда. Добро промешајте.
  5. 5.Потоа додадете малку минерална вода, ставете неколку коцки лед и декорирајте со кришка лимон. На здравје.