Oсвежувачки алхохолен коктел направен од сируп со малини. Идеален за секој период од годината. Особено кога има свежи малини, но и замрзнатите се супер замена.

Коктел со малини

By Гастронаут Published: July 23, 2013

  Oсвежувачки алхохолен коктел направен од сируп со малини. Идеален за …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во мал сад на тивок оган ставете ги малините, водата и шеќерот. Гответе околу 5 минути додека не добиете фина хомогена смеса во вид на сируп. Оставете ја да се олади 15 минути.
  2. 2.Кога сирупот ќе се излади, процедете го низ цедалка. Исцедете сок од зелен лимон и декорирајте ги чашите со шеќер.
  3. 3.Во шејкер ставете ја текилата сокот од лимета и сирупот. Убаво промешајте. Оладете го коктелот, а потоа сипјате го во чаши.
  4. 4.Од оваа доза излегуваат од 4 до 6 дози. Декорирајте ја секоја чаша со кришка зелен лимон. На здравје.