Многу, многу освежителен колач од мандарини, за кој вашето непце ќе ви биде благодарно – ни порача нашата читателка Лилјана Илиева.

Колач од мандарини

By Лилјана Илиева Published: February 20, 2013

  Многу, многу освежителен колач од мандарини, за кој вашето непце ќе ви …

  Ingredients

  Instructions

  1. сварете ги мандарините1.Мандарините измијте ги во вода и ставете ги да вријат 2 минути. Тргнете ги од огнот, истурете ја таа вода, ставете повторно вода и вратете ги на огнот - нека вријат до нивно потполно омекнување. Исцедете ги од водата по што истите заедно со лушпата ќе ги сомелете во процесорот - да добиете кашеста смеса - пулпа.
  2. 2.Маргаринот стопете го и ставете го настрана.
  3. пулпа од мандарини3.Јајцата заедно со шеќерот матете ги, а откако добро се обработени додадете ја пулпата од мандарини - измешајте, додадете го стопениот и оладен маргарин, сега брашното во кое сте измешале пецивото и кокосот, измешајте и ставете во модли за мафини, мали куглофчиња или наједноставно со тавче.
  4. 4.Печете во претходно загреана рена на 180 степени околу 15 мин.
  5. 5.Печени оставете ги и нека оладат малку, потоа извадете ги од модлите - но пак ќе ги вратите назад во самите модли за да го додадете преливот.
  6. 6.Исцедениот сок од мандарини или портокалот заедно со шеќерот и ренданата кора оставете го да зоврие, прелијте ги колачите.