И брзо и вкусно. Готвењето никогаш не било полесно. Пригответе супер колач со ананас и повикајте ги пријателите на парче десерт и шолја кафе. Убаво друштво и од срце подготвен колач. Добар апетит.


За подготовка на овој рецепт го користевме силиконскиот сад Мini steam case на производителот Lekue изработен од 100 % платинум силикон кој лесно се одржува, ги задржува сите вкусови на едно место, нема потреба од никакво намастување и нуди опција со него да приготвувате вкусни јадења и во микро печка. Побарајте го и купете го во продавницата на Карес.


[sws_scrollable_basic columns=”4″] [/sws_scrollable_basic]

 

Колач со ананас

By Тетка Биберче Published: March 15, 2014

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 40 mins

И брзо и вкусно. Готвењето никогаш не било полесно. Пригответе супер …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Ананасот од конзерва исцедете го и исечкајте го на ситни коцки. Доколку користите свеж ананас, излупете го, исечкајте го и малку карамелизирајте го.
  2. 2.Во длабок сад, изматете го јајцето заедно со шеќерот. Додатете масло за готвење.
  3. 3.Брашното измешајте го со прашокот за пециво и додадете го во садот со јајцето.
  4. 4.Додадете ги и сечканиот ананас и смесата добро измешајте ја.
  5. 5.Истурете ја смесата во силиконскиот сад за печење на Lekue (mini steam case), истурете малку мелени ореви и затворете го садот
  6. 6.Колачот печете го во загреана рерна, на 180 степени, околу 20 минути. Садот отворете го и печете уште 10 минути се додека не добие златно-кафена боја.
  7. 7.Колачот оставете го да се олади, исечете го и сервирајте го. По желба, наросете со шеќер во прав.