Ова е многу едноставен колач за подготовка, но прекрасен по вкус. Може да се прави со разно овошје, свежо, смрзнато, кандирано, но јас најмногу го сакам со малини (користам смрзнати) и чоколадо за готвење. И благодариме на нашата драга читателка Лилјана Стефановска за овој прекрасен рецепт.

Колач со малини

By Лилјана Стефановска Published: June 19, 2012

  Ова е многу едноставен колач за подготовка, но прекрасен по вкус. Може да …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во подлабок сад со миксер се мати путерот со шеќерот во прав. Потоа со матење во садот се додаваат јајцата едно по едно заедно со дел од брашното и прашокот за пециво.
  2. 2.Се додаваат мелените ореви, исечканото чоколадо и се замешува во густата смеса.
  3. Подготовка на тестото за колач со малини3.Смесата со лажица се става во подмачкано куглоф плехче (околу 25 см во пречник).
  4. Малини во тестото на колачот4.Одозгора се боцкаат малините (јас користам смрзнати).
  5. 5.Се пече на 180 степени околу 35-40 минути.