Овој колач го правам кога на брзина треба нешто благо во домот, бидејки многу лесно и брзо се подготвува. И ако сте подготвиле компот од праски, да не мора да се купува, тогаш тоа е причина плус.

Колач со праски

By Татјана Докузова Published: February 25, 2013

  Овој колач го правам кога на брзина треба нешто благо во домот, бидејки …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во пластичен сад изматете ги јајцата и шеќерот. Потоа додадете го маслото и повторно изматете.
  2. 2.Ставете една шолја сок од компотот, додадете брашно и прашок за пециво. Сите состојки убвао изматете ги за да добиете фина хомогена смеса.
  3. 3.Загрејте ја рерната. Исечкајте ги праските на резанки. Половина од смесата истурете ја во добро намастено тавче за печење.
  4. Спремен за печење4.Печете околу 10 минути. Пред да добие убава златно кафена боја, извадете го тестото и одозгора наредете праски.
  5. Колач со праски5.Додадете ја и другата половина од смесата и повторно вратете го колачот да се допече.