Црно однадвор, а одвнатре изненадување. Растопено бело чоколадо, кое се топи во уста. Превкусни колачиња кои ќе ви се најдат за секоја пригода. Како додаток со кафе, за десерт по појадокот или за ужина со шолја чај.

Колаче - чоколадно изненадување

By Тетка Биберче Published: September 25, 2015

  • Prep: 25 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 1 hr 40 mins

Црно однадвор, а одвнатре изненадување. Растопено бело чоколадо, кое се …

Ingredients

Instructions

  1. Колаче1.Путерот изматете го заедно со шеќерот и додадете ги јајцата. Брашното измешајте го со прашокот за пециво и какаото во прав и додадете го во смесата. Добро изматете. По потреба додадете 1 до 2 лажици млеко доколку смесата е премногу тврда. Завиткајте го во фолија и оставете го во фрижидер барем 1 час да одмори.
  2. Бело чоколадо врз тесто2.Земете 1 лажица од смесата за колаче и во средината ставете 1 коцка бело чоколадо. Врз белото чоколадо ставете уште една лажица од смесата за колаче. Формирајте го колачето.
  3. Колаче - чоколадно изненадување3.Ставете ги врз хартија за печење и печете ги колачињата на 180 степени околу 10 до 15 минути. Оставете ги колачињата да се оладат и сервирајте ги.