Ако мислевте дека Кока-кола се користи само како пијалак се лажете. Најпознатиот светски безалкохолен пијалак може да се искористи и за подготовка на вкусени капкејкс. Еве како…

Кока-кола кошнички

By А.А.З. Published: March 8, 2014

  Ако мислевте дека Кока-кола се користи само како пијалак се лажете. …

  Ingredients

  Instructions

  1. Состојки 11.Во сад загрејте ја кока-колата заедно со какаото и путерот и гответе се додека путерот не се растопи. Додајте го шеќерот и кафениот шеќер и мешајте се додека не се растопат. Тргнете го садот од оган и оставете го да се олади.
  2. Состојки 22.Во друг сад брашното измешајте го со прошокот за пециво и ставете малку сол.
  3. Смеса за печење3.Изматете ги јајцата и додадете ги во оладениот фил со кока-кола и мешајте за да добиете компактна смеса. Во сместа внимателно, по малку додавајте од брашното и само малку промешајте.
  4. Смеса во модли за печење4.Смесата префрлете ја во модлите за печење кои претходно сте ги намачкале со путер (или ставете хартија за печење), печете 20-тина минути на 180 степени.
  5. Готови кока кола корпички5.Кошничките оладете ги и на секоја ставете шлаг пена и замрзнато или свежо зрнесто овошје.