Зелениoт чај освен што се користи за пиење, со него може да се подготват и вкусни колачиња. Пробајте го и уверете се и самите колку се вкусни, одлични за секој ден, за доручек или вечера со чајче или кафенце…

Колачиња од зелен чај

By Наташа Алексовска Published: October 12, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 40 mins

Зелениoт чај освен што се користи за пиење, со него може да се подготват и …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во длабок сад изматете го маргарин, потоа додадете го шеќер, јајца, ванилин шеќер, прашок за пециво, брашно и зелен чај (може сув зелен чај или од филтер кесичка).
  2. 2.Добро измешајте ја смесата ,ставете ја во шприц и на хартија за печење во тепсија формирајте колачиња.
  3. 3.Ставете ги колачињата да се печат во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути.
  4. 4.Печените колачиња од зелен чај сервирајте ги и наросете ги со шеќер во прав.