Ви фали  ли колаче за утриското кафе или за попладневната закуска со шолја млеко или чај. Тогаш имаме супер идеја, која ќе ги задоволи вашите барања. Мафини со афион, супер додаток.

Колачиња со афион

By Мама Лиле Published: May 16, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 35 mins

Ви фали  ли колаче за утриското кафе или за попладневната закуска со …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во пластичен сад, се меша брашното заедно со прашокот за пециво и измелениот афион.
  2. 2.Во друг сад, се мати путер заедно со шеќерот и ванилата се додека не добиете хомога смеса.
  3. 3.Во истата смеса се додаваат јајцата (едно по едно) и урдата (помината низ цедалка за да нема грутчиња).
  4. 4.Кон оваа смеса се додаваат смесата од брашното и се истура млекото. Сето тоа добро се меша.
  5. 5.Се полнат 18 калапи за мафини. Се ставаат во загреана рерна на180 ° C и се печат додека малку поруменат (околу 15 минути).