Ова тесто за колачи се прави супер брзо и е многу едноставно, а полурастопените парчиња чоколадо во колачињата им даваат особено добар шмек. Не пропуштајте!

Колачиња со чоколадо

By Гастронаутка Published: June 25, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 25 mins

Ова тесто за колачи се прави супер брзо и е многу едноставно, а …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Загрејте ја рерната на 180 степени. Покријте ги тавчињата (2-3) за печење со хартија за печење.
  2. 2.Со миксер изматете го путерот со двата вида на шеќер додека не стане пенаст. Додадете го јајцето и изматете со миксер. Посипете го брашното, прашокот за пециво и какаото и се добро измешајте (со миксерот). Додадете ги парчињата чоколадо и измешајте со дрвена лажица.
  3. 3.Со лажица црпете од смесата и правете малку сплескани топчиња. Наредете ги врз хартијата за печење оддалечени околу 5 см едно од друго.
  4. 4.Печете околу 12-15 минути или додека бојата малку не им се промени. Оставете ги во тавчето за печење уште 5 минути откако ќе ги извадите од рерна, а потоа тргнете ги во друг сад и оставете да се оладат комплетно.