Сезоната на приготвување на нова тура џемови е во полн ек. Бидејќи ми остана некоја тегла од минатата година решив да ги направам овие колачиња со домашен џем од јагоди сезона 2011/2012. Еве како излегоа. Верувајте превкусни се.

Колачиња со домашен џем

By Ивана Велковска Published: September 4, 2012

  • Prep: 18 mins
  • Cook: 12 mins
  • Ready In: 30 mins

Сезоната на приготвување на нова тура џемови е во полн ек. Бидејќи ми …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на тесто1.Во голем сад со електричен миксер изматете ја слатката павлака со парченцата путер. Додадете шеќер и сол. Откако добро ќе се соединат ставете го брашното. Миксирајте неколку минути.
  2. Готово тесто2.Тестото не треба да биде премногу меко. Треба да изгледа нешто слично како на сликава. Со прсти вдлабнете за да проверите во каква состојба е. Ако е меко додадете малку брашно.
  3. Правоаголници со џем3.Исукајте го тестото со дебелина од пола милиметар. Со ноже направете идентични правоаголници. На секое ставете по една лажичка џем. Јас користам од јагоди вие можете по избор.
  4. Колачиња спремни за печење4.Правоаголниците преклопете ги во форма на отворени писма. Во меѓувреме загрејте ја рерната на 175 степени. Откако сите ќе бидат готови наредете ги во плех обложен со хартија за печење.
  5. Готови колачиња5.Печете 12 минути додека колачињата не добијат златно кафена боја. Нека се оладат неколку минути потоа наросете ги со шеќер во прав и дегустирајте.