Вкусни колачиња со кикирики, бадеми и цимет. Се спремаат многу брзо, а имаат извореден вкус. Одлични за појадок или закуска. Ако сакате да ги изненадите колегите на работа со колачиња ова е нашиот предлог. Сигурно ќе им се допаднат.

Колачиња со кикирики

By А.A. Published: October 21, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 30 mins

Вкусни колачиња со кикирики, бадеми и цимет. Се спремаат многу брзо, а …

Ingredients

Instructions

  1. Печени кикирики1.Кикириките доколку се солени, измијте ги и во микробранова печка или во рерна исушете ги и малку запечете ги.
  2. Изблендирани кикирики2.Кикириките и бадемите ставете ги во блендер и добро измелете ги.
  3. Додавање на јајце во смесата3.Префрлете ги во пластичен сад , додадете шеќер, цимет и јајце и се добро измешајте.
  4. Сплескување на колачињата со виљушка4.Со помош на лажица, земајте од смесата, формирајте торпчиња и ставете ги врз тава за печење, обложена со хартија. Со виљушка малку сплескајте ги.
  5. Испечени колачи5.Печете ги во загреана рерна, на 180 степени, околу 10 минути или се додека не добијат златно-кафена боја.