Супер салата со компир, кисели краставички, мајонез и зачини. Идеална да ја послужите како предјадење на било кој фамилијарен ручек. Добар апетит.

Компир салата

By Тетка Биберче Published: August 12, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 40 mins
  • Ready In: 50 mins

Супер салата со компир, кисели краставички, мајонез и зачини. Идеална да …

Ingredients

Instructions

  1. Сварен компир1.Сварете ги компирите, излупете ги и исечкајте на мали парчиња.
  2. Сечкана шунка2.Шунката исечете ја на ленти и додадете ја во садот со компирите.
  3. Кисели краставички3.Во истиот сад, додадете ги и сечканите кисели краставици.
  4. Млад кромид4.Младиот кромид измијте ги и сечкајте го на тркалца. И него додадете го во садот со салата.
  5. Сос за салата5.Подгответе го сосот. Измешајте го мајонезот со 2 лажици од течноста во која стојат киселите краставички. Посолете и запиперете по вкус.
  6. Компир салата6.Со сосот прелијте ја салатата, а одозгора зачинете со свеж зачин.