Одберете некое суво овошје кое најмногу ви се допаѓа и направете одличен компот полн со витамини. За дополнување на вкусот, ставете малку цимет и лажичка мед. Идеално за ладните денови кога ви требе нешто што ќе ве загрее.

Компот од суво овошје

By А.А. Published: November 7, 2013

  Одберете некое суво овошје кое најмногу ви се допаѓа и направете одличен …

  Ingredients

  Instructions

  1. Зовриена вода1.Во длабок сад, ставете 2 литри вода и оставете да зоврие.
  2. Суво овошје2.Сувото овошје добро измијте го за да барем малку се навлажни и набубри.
  3. Додавање на овошјето во вода3.Ставете го во водата која врие и оставете го на оган 15-тина минути.
  4. Додавање на мед4.Тргнете го садот настрана и оставете го да се олади. Во оладениот компот додадете мед.
  5. Компот од суво овошје5.Компотот сервирајте го во стаклени садови а декорирајте со крукчиња лимон и цимет.