Уште еден десерт од кујната на Мигусто, кој веруваме дека ќе ви се допадне. Слатки корпички полни со боровинки. Ммммммм…Ги имате сите детали како да ги приготвите овие корпички, па затоа фаќајте се за работа, немојте да забушавате.

Боровинки лимон корпички

By Тетка Биберче Published: March 10, 2013

  Уште еден десерт од кујната на Мигусто, кој веруваме дека ќе ви се …

  Ingredients

  Instructions

  1. Боровинки лимон корпички - состојки1.Во сад за готвење растопете го путер. Оставете го неколку минути на оган за целосно да испари водата во путерот и да добие малку кафена боја. Тргнете од оган и оставете го малку да се олади. Во пластичен сад измешајте го млекото заедно со јајцето, жолчката и екстрактот од ванила. Додадете го и кафениот путер и добро промешајте.
  2. Боровинки лимон корпички - подготовка2.Во друг пластичен сад измешајте го брашното со прашокот за пециво, додадете и малку сол. Додадете ја и смесата со млекото и нежно мешајте. Кога смесата ќе стане компактна, додадете ги боровинките, кората од лимон и афионовото семе.
  3. Боровинки лимон корпички - во модли3.Смесата претурете ја во модли за корпички кои претходно сте ги намачкале со путер. (Доколку модлите се тефлонски, нема потреба од подмачкување)
  4. Боровинки лимон корпички - пред печење4.Подгответе го преливот. Состојките помешајте ги во пластичен сад и со раце замешајте додека не добиете ронлива смеса. Смесата наросете ја врз секоја корпичка.
  5. Боровинки лимон корпички - Готови5.Печете во добро загреана рерна, на 190 степени, околу 18 до 20 минути или се додека не добиете златеста боја. Оставете ги 15-тина минути пред да ги извадите од модлите. Сервирајте топли или ладни, по ваша желба.