Уште еден рецепт со јаболка, десерт во форма на кошнички. Освежително задоволство кое изгледа соврешно декоративно. Задолжително пробајте. Ги очекуваме вашите фотографиии.

Кошнички со јаболко

By Тетка Биберче Published: October 16, 2012

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 40 mins

Уште еден рецепт со јаболка, десерт во форма на кошнички. Освежително …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на тестото1.Во пластичен сад, со помош на миксер,измешајте ги сите потребни состојки за тесто. Тестото доработете го со раце, завиткајте го во пластична фолија и ставете го во фрижидер да се олади.
  2. Подготовка на филот2.Во меѓувреме, подгответе го филот. Со миксер измешајте ги сите состојки за филот. Јаболката излупете ги и исечкајте ги на парченца.
  3. Мачкање на калапчињата3.Рераната загрејте ја на 180 степени, а кошничките (модлите), доколку треба, премачкајте ги со растопен путер.
  4. Вадење на крукчиња од тестото4.Тестото тенко расукајте го и со чаша (или модла) извадете крукчиња поголеми од модлите за печење.
  5. Полнење на модлите со јаболко и фил5.Во модлите ставете го тестото, притоа убаво притиснете за тестото да се залепи. Наполнете до пола со фил, додадете парченца јаболка, па дополнете ги со фил. Одозгора ставете неколку парченца сечкана јаболка.
  6. Испечени кошнички со јаболко6.Кошничките ставете ги во плех за гитвење и пчете ги на 180 степени, околу 20 минути во претходно загреана рерна.
  7. Премачкани со џем од кајсии7.Во сад загрејте малку џем од кајсии и со четка премачкајте ги кошничките за да добијат сјај.