Со само малку фантазија и креативност од овие кошнички можете да направите мало уметничко дело. Мојата омилена земја Италија доби примат пред се останато. Колоритно и вкусно истовремено. Ги очекувам и вашите верзии…

Кошнички „Вива Италија“

By Тетка Биберче Published: February 7, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 30 mins

Со само малку фантазија и креативност од овие кошнички можете да …

Ingredients

Instructions

  1. Тестенина1.Тестенините сварете ги според упатството на пакетчето. Исцедете ги, ставете растопен путерот и едно изматено јајце.
  2. Тестенина во модли2.Тестени наредете ги спирално во силиконските модли формирајќи кошничка.
  3. Испечени кошнички3.Печете ги на 180 степени, околу 15 до 20 минути или се додека не добијат златно-кафена боја и станат малку крцкави.
  4. Наполнети корпички до пола4.До пола наполнете ги со урда. Остатокот од урдата поделете ја на три дела. Во првата ставете ситно сечкан босилек и лажица кајмак. Во другата ставете лажица доматно пире и кајмак, а во третата само кајмак.
  5. Кошнички „Вива Италија“5.Наполнете ги корпичките со подготвените филови и сервирајте.