Уште еден гурмански предлог за денешен ручек од кујната на Мигусто. Љубителите на добро парче риба знаат за што станува збор. Оние останатите време е да го пробаат овој специјалитет.

Крап во бело вино

By A.A.З. Published: November 20, 2012

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 40 mins
  • Ready In: 50 mins

Уште еден гурмански предлог за денешен ручек од кујната на Мигусто. …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Крапот добро намачкајте го со сол и со зачинал. Со нож засечете го месото и во секоја вдлабнатина ставете ливчиња исчистен лук.
  2. 2.Крапот префрлете го во подлабок плех за печење. Одозгора налејте со малку масло за готвење и додадете го белото вино и доматното пире.
  3. 3.Печете во загреана рерна на 220 степени околу 30 до 40 минути или се додека не добие златно румена боја. Во меѓувреме, додека се уште се пече, полевајте го крапот со сокот од домати и вино.
  4. 4.Испечениот крап послужете го со салата од компири или пак компир испечен во сокот што останал од рибата.