Осличот не ни е често на менито, иако сите сакаме риба. Но, на овој рецепт не можевме да му одолееме. Задолжително пробајте!

Крцкав ослич со салата од домати

By Гастронаутка Published: June 25, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 30 mins

Осличот не ни е често на менито, иако сите сакаме риба. Но, на овој рецепт …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Загрејте ја грил тавата на средна температура. Исечкајте го ситно магдоносот и 3/4 од него измешајте го со презлата и изренданата кора од лимон. Секое парче риба убаво извалкајте го во смесата.
  2. 2.Исечканиот кромид ставете го во тавата заедно со малку масло и запржете го додека не омекне. Префрлете го во подлабока чинија.
  3. 3.Испрскајте ја секоја страна од парчињата риба со малку масло, а потоа ставете ги во тавата и пржете додека рибата не биде готова.
  4. 4.Додадете ги доматите исечкани на коцки во садот со испржениот кромид и додадете го преостанатиот магдонос. Зачинете со сол и црн пипер, балсамико и малку магдонос.
  5. 5.Рибата послужете ја со салатата од домати и со цели парчиња лимон.