Одлични во чаша пиво покрај телевизор додека уживате во вашата омилена серија. Грицки со вкус на црн пипер кои се топат во уста. Наш совет е да направите поголема доза и да ги поканите и пријателите и заедно да уживате во овие домашни крекери.

Домашни крекери со црн пипер

By А.З. Published: February 15, 2014

  Одлични во чаша пиво покрај телевизор додека уживате во вашата омилена …

  Ingredients

  Instructions

  1. Сите состојки1.Во сад за готвење ставете го кашкавалот, путерот, брашното, пола лажичка сол и црн пипер. Со миксер мешајте неколку секунди, па додадете 1 лажица павлака. Мешајте со миксер се додекане добиете компактно тесто.
  2. Растегнато тесто2.На работна површина наросете малку брашно и расукајте го тестото со дебелина од 1.5 милиметар.
  3. Исечено тесто3.Со рапав нож сечете го тестото во форма на квадратчиња и на секој крекер во средина направете дупче.
  4. Готови крекери!4.Внимателно формираните крекери префрлете ги на тава за печење обложена со хартија за печење. Наросете со преостанатиот сол и црн пипер и печете 15-тина минути на 200 степени се додека не добијат светло кафена боја. Оладете ги, отстранете ги од тавата и сервирајте ги.