Домашен крем од лешник. Феноменално,нели? Едноставно рецептче, за чија подготовка нема да ви треба повеќе од 20 минути. Доволен предизвик да си направите кремче кое не само што ќе ги израдува вашите клинци, туку и возрасните ќе мора да лижнат.

Крем од лешници

By Гастронаут Published: September 14, 2012

  • Prep: 30 mins
  • Cook: 0 min
  • Ready In: 30 mins

Домашен крем од лешник. Феноменално,нели? Едноставно рецептче, за чија …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Испечениот лешник исчистите го од лушпите. Потоа убаво изблендирајте го. Слатката павлака и шеќерот ставете ги да се готват. Кога шеќерот ќе се растопи намалете ја температурата на шпоретот на минимум и додадете го чоколадото. Мешајте додека не се растопи.
  2. Подготовка на крем од лешници2.Потоа етапно додавајте ги лешниците и постојано мешајте на тивок оган се додека не добиете густа смеса. Тргнете го тавчето од оган.
  3. Процеден крем од лешник3.Откако филот малку ќе се олади додадете го млекото се додека не ја добиете посакуваната густина. Кога ќе се олади филот оди повторно во блендер за да смесата стане уште похомогена и без трошки од лешниците. (ако сеуште ги има можете да го процедите низ цедалка)