Десерт кој одлично оди во комбинација со шолја чај. Токму затоа Англичаните овој крем од лимон традиционално го послужуваат на парче лепче додека уживаат во ритуалот-попладневна чаенка. Топ препорака и вие да ја пробате оваа комбинација, верувајте ќе ви се допадне.

Лимонов крем

By Гастронаут Published: February 5, 2013

  • Prep: 5 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 15 mins

Десерт кој одлично оди во комбинација со шолја чај. Токму затоа …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Нарендајте малку кора од лимон, а потоа сите лимони исцедете ги. Во сад ставете ги јајцата, жолчките, млекото, солта и шеќерот.
  2. 2.Изматете ги за да се соединат. Додадете го лимоновиот сок и кората од лимон. Ставете го путерот исечкан на коцки.
  3. 3.Ставете го садот на тивок оган и со постојано мешање варете додека не добите фина течна еднолична смеса. Внимавајте да не ја претоплите за да не се згусне премногу.
  4. Крем од лимон4.Оставете го кремот малку да се подолади и префлете го во тегла. Потоа лажичката во рака и насладете се.