Супер супа, која заменува цел оброк. Има компирче, сланинка, па не мора да се мачите да спремате плус јадење. Одлична за класичен ручек или за вечера кога не сте премногу гладни.

Крем супа од компир и сланина

By Тетка Биберче Published: April 16, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 45 mins
  • Ready In: 60 mins

Супер супа, која заменува цел оброк. Има компирче, сланинка, па не мора да …

Ingredients

Instructions

  1. Исечкан компир1.Измијте и излупете ги компирите, па ставете ги да се варат во зовриена вода.
  2. Запржена сланина2.По голем длабок сад, на малку масло за готвење, запржете ја сланината. Тргнете ја настрана, на кујнска хартија за да ја впие вишокот маснотија.
  3. Сварени компири во супата3.Во истиот сад, во литар вода растворете 2 коцки пилешка супа. Сварениот компир исцедете го и префрлете го во супата од коцка, посолете и запиперете.
  4. Пасирање на супата4.Со помош на рачен блендер, испасирајте ја супата.
  5. Додавање на павлака во супата5.Изматете две жолчки и додадете ги во смесата. Варете уште неколку минути, па додадете павлака за готвење.
  6. Готова супа од компир6.Супата сервирајте во длабоки чинии а одозгора наросете малку малку кромид и неколку парчиња пржена сланина. Добар апетит!